فایل APK چیست

فایل APK چیست و چگونه نصب می شود؟

حتی یک کاربر اندروید که اطلاعات کمی دارد، ممکن است نام فایل‌های APK را شنیده باشد. APK یا Android application packages فایل هایی هستند که به عنوان برنامه های تلفن همراه روی دستگاه های اندرویدی نصب می شوند. هر برنامه ای که در دستگاه Android خود می بینید از یک فایل APK می آید.

این درک نادرستی از فایل های APK نیست. با این حال چیزهای بیشتری در مورد فایل های APK وجود دارد که افراد در بازار برنامه های تلفن همراه باید بدانند.

فایل APK چیست؟

یکی از راه‌های تعریف فایل‌های APK، اشاره به آن‌ها به‌عنوان نسخه بسته‌بندی‌شده یک برنامه است که فقط در سیستم‌عامل اندروید قابل باز شدن است.این یک راه خوب برای درک مفهوم اساسی فایل های APK است. به طور دقیق تر، APK ها فرمت فایلی هستند که برای نصب و توزیع برنامه های تلفن همراه استفاده می شود.

هر دو بسته Android application packages یا Android package kit به صورت APK پذیرفته می شوند.

فروشگاه Google Play تا سال 2018 برنامه‌ها را به صورت APK روی دستگاه‌های اندرویدی نصب می‌کرد.از سال 2018 به AABs (Android App Bundles) تغییر یافت.فایل های AAB فقط فرآیند تولید APK را به Play Store موکول می کنند. بنابراین، APK ها هنوز هم بسیار مهم هستند.

این موضوع ما را به یک سوال جالب می رساند – فروشگاه Google Play چگونه یک برنامه را نصب می کند؟

محتویات یک فایل APK

یک فایل APK از چه چیزی تشکیل شده است؟ همه ما می دانیم که APK ها فرم فشرده و بسته بندی شده ای از برنامه های تلفن همراه هستند. آنها حاوی تعداد زیادی بیت از کدها هستند که با هم ترکیب می شوند تا شکل یک برنامه تلفن همراه را در دستگاه اندرویدی به خود بگیرند.

محتویات یک فایل APK چیست؟  فایل های اصلی موجود در یک فایل APK معمولی را مرور می کنیم.

1. دایرکتوری META-INF

دایرکتوری meta-information شامل طیف وسیعی از منابع مانند فایل manifest، گواهی برنامه و غیره است.

الف. MANIFEST.MF – فایل مانیفست حاوی اطلاعاتی در مورد سایر اجزای یک فایل APK است. مانیفست در یک فایل APK یک طرح کلی از محتوای یک فایل APK ارائه می دهد.

ب. App certificate یا گواهی برنامه – گواهی برنامه بخش مهمی از یک فایل APK است. به فروشگاه Google Play کمک می کند تا برنامه تلفن همراه را به طور منحصر به فرد شناسایی کند. گواهی برنامه فقط یک بار ایجاد می شود. بنابراین، توسعه دهندگان باید آن را برای تمام تکرارهای بعدی برنامه ایمن نگه دارند.

ج. CERT.SF فهرستی از تمام منابع موجود در یک فایل APK را ارائه می دهد. همچنین جزئیات مکان های خاصی را که منابع در فایل مانیفست فهرست شده اند ارائه می دهد.

2. LIB

یک دایرکتوری جداگانه است که حاوی منابعی است که بر اساس پلتفرمی که دستگاه روی آن کار می کند وارد عمل می شود. LIB حاوی بیت های کد جداگانه ای برای انواع مختلف پردازنده ها است.

3. Resources.arsc

فایلی حاوی تمام منابعی است که قبلاً توسط توسعه دهندگان کامپایل شده اند. این برای اطمینان از این است که این منابع به راحتی در هنگام فعال بودن برنامه در دسترس هستند. به عنوان مثال، فایل های XML باینری در این فایل به عنوان منابع از پیش کامپایل شده نگهداری می شوند.

4.Res

فایلی حاوی منابعی است که کامپایل نشده اند و خارج از فایل Resources.arsc باقی می مانند.

5. Assets

منابع زیادی وجود دارد که یک برنامه برای انجام برخی وظایف کلیدی به آن نیاز دارد. فایل Assets حاوی کدی است که برنامه را قادر می سازد تا وظایف کلیدی خاصی را انجام دهد.

6. Classes.dex

این فایل DEX حاوی کد نهایی است که توسط Android اجرا شده است. هر کد کوچک در فایل APK به بیت تبدیل شده و در فایل classes.dex اجرا می شود.

7. AndroidManifest.xml

این فایل مانیفست اطلاعاتی مانند نام برنامه، شماره نسخه، اطلاعات مجوز و غیره را ارائه می دهد. برای خواندن محتویات آن می توانید این فایل را به XML باینری تبدیل کنید.

اینها محتویات اصلی یک فایل APK معمولی هستند. هر کدام عملکرد خاصی را در طول نصب و عملکرد کلی یک برنامه اندروید انجام می دهند.

نصب APK از طریق Google Play

فایل APK
فایل APK

اکثر ما کاربران اندروید معمولا برنامه ها را از فروشگاه Google Play دانلود می کنیم. ه

مه ما با این فرآیند آشنا هستیم – یک برنامه را پیدا کنید و نصب را بزنید.

یک ماشین کامل در پشت صحنه کار می کند که با دانلود یک برنامه از فروشگاه Google Play شروع به کار می کند. بخش زیر فرآیند را با جزئیات کامل شرح می دهد.

وقتی «Install» یا نصب را در فروشگاه Google Play فشار دهید، چه اتفاقی می‌افتد؟

یک مطالعه اخیر نشان می دهد که کاربران به طور متوسط چهل برنامه تلفن همراه در دستگاه های هوشمند خود دارند. این بدان معناست که کاربران اندروید به طور متوسط حداقل چهل بار دکمه نصب را در فروشگاه Google Play فشار می دهند.

وقتی دکمه “نصب” را فشار می دهید در پس زمینه چه اتفاقی می افتد؟ مراحل زیر توضیح می‌دهد که وقتی یک برنامه در دستگاه Android شما نصب می‌شود، در پس‌زمینه چه اتفاقی می‌افتد.

1. Play Storeشروع به دانلود فایل APK در حافظه دستگاه شما می کند.

2.شما حق باز کردن این فایل را ندارید. تنها پس از روت کردن دستگاه اندرویدی خود می توانید مجوز خواندن/نوشتن را دریافت کنید.

3.پس از پایان دانلود، دستگاه شما فرآیند نصب را آغاز می کند. APK به طور خودکار از حافظه شما حذف می شود.

4.برنامه شما آماده استفاده است.

فرآیند بالا نیاز به APK را برطرف می کند. حتی Play Store نیز با کمک یک فایل APK یک برنامه را روی دستگاه نصب می کند. بنابراین، حتی شخصی که با استفاده از یک سازنده برنامه ، یک برنامه می‌سازد، در مورد فایل‌های APK باید دانش خوبی داشته باشد.

نصب APK از پلتفرم های دیگر

هنگامی که مستقیماً یک APK را از پلتفرم هایی مانند APKPure و APKMirror دانلود می کنید، روند کمی متفاوت است.

همانطور که در فروشگاه Google Play اتفاق می افتد، ابتدا باید فایل APK را دانلود کنید. با این حال، پس از اتمام دانلود، فرآیند نصب به طور خودکار انجام نمی شود. کاربران باید فایل APK را باز کرده و به صورت دستی فرآیند نصب را شروع کنند. پس از اتمام نصب، کاربران می توانند با روش معمولی از برنامه استفاده کنند.

آیا می توانید فایل APK را پس از نصب حذف کنید؟ بله. حذف فایل APK هیچ تاثیری بر عملکرد برنامه پس از نصب نخواهد داشت. کاربران باید به صورت دستی APK را از دستگاه خود حذف کنند. بر خلاف دانلودهای برنامه از Play Store، پس از نصب، فایل های APK به طور خودکار حذف نمی شوند.

علاوه بر این، ممکن است مجبور شوید تنظیمات برنامه خود را برای فعال کردن نصب APK تغییر دهید. Android به طور پیش فرض نصب برنامه را از هر منبعی غیر از فروشگاه Google Play ممنوع می کند.

این ما را به یک سوال جالب می رساند. آیا دانلود فایل‌های APK از منابعی غیر از Play Store امن است؟

دانلود برنامه های محبوب را می توان ایمن در نظر گرفت زیرا اکثر فروشگاه های APK فایل ها و لیست های برنامه را از Play Store وارد می کنند. برنامه های تست نشده را از طریق APK دانلود نکنید. بهتر است به طور کلی از طریق Play Store دانلود کنید، زیرا هر برنامه‌ای که بر روی پلتفرم ارائه می‌شود، سطحی از تست بدافزار را پشت سر می‌گذارد.

ایجاد یک فایل APK

در واقع طراحی یک فایل APK، چندان دشوار نیست. شما می توانید یک فایل APK با استفاده از Android Studio، محیط محیط توسعه یکپارچه (IDE) که برای توسعه دهندگان نرم افزار اندروید در دسترس است، طراحی کنید. این برای ویندوز، مک و لینوکس در دسترس است و به کاربران اجازه می‌دهد برنامه‌های APK را برای فروشگاه Google Play طراحی کنند.

برای توسعه برنامه های اندرویدی زبان های مختلفی وجود دارد.جاوا ، کاتلین ، سی شارپ از جمله آن ها هستند.جاوا زبان رسمی توسعه اندروید است و توسط اندروید استودیو پشتیبانی می شود. کاتلین یکی دیگر از زبان های رسمی اندروید است. از بسیاری جهات شبیه جاوا است، اما کمی راحت‌تر است.

نتیجه گیری

یک فایل APK شامل تمام کدها و دارایی های برنامه نرم افزاری است. توسعه‌دهندگانی که برنامه‌هایی را برای استفاده در دستگاه‌های Android ایجاد می‌کنند، باید برنامه خود را قبل از آپلود در Google Play، بازار رسمی برنامه‌های Android، در قالب APK کامپایل کنند.

نصب فایل های APK دانلود شده از Google Play به صورت خودکار انجام می شود به همین دلیل کاربران معمولا از محتوای فایل ها بی خبر هستند.در این مقاله درباره محتوا و نحوه نصب این فایل ها اطلاعاتی داده شد.

لازم به ذکر است که گوگل اخیراً AAB ها را برای فشرده سازی حجم فایل هایی که کاربران باید از پلی استور دانلود کنند راه اندازی کرده است. AAB ها اساساً ایجاد APK را به Play Store موکول می کنند و سرعت نصب برنامه را افزایش می دهند.برای آگاهی بیشتر از تفاوت فایل های APK و AAB به تفاوت فایل های APK و AAB مراجعه کنید.

×

پشتیبانی گروه توسعه دهندگان شهر

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟