React Native چیست و چه کاربردی دارد؟

React Native چیست و چه کاربردی دارد؟

React Native چیست؟

React Native یک فریم ورک محبوب اپلیکیشن های تلفن همراه مبتنی بر جاوا اسکریپت است که به شما امکان می دهد برنامه های تلفن همراه را برای iOS و Android بسازید. این فریم ورک به شما امکان می دهد با استفاده از همان پایگاه کد، یک برنامه برای پلتفرم های مختلف ایجاد کنید.

React Native برای اولین بار توسط فیس بوک به عنوان یک پروژه منبع باز در سال 2015 منتشر شد. تنها در چند سال، به یکی از بهترین راه حل های مورد استفاده برای توسعه تلفن همراه تبدیل شد.

با استفاده از React Native، شرکت‌ها می‌توانند تنها یک بار کد ایجاد کنند و از آن برای توسعه برنامه‌های iOS و Android خود استفاده کنند. این به معنای صرفه جویی بسیار زیاد در زمان و منابع است.

این فریم ورک به توسعه دهندگان فرانت اند که قبلاً فقط می توانستند با فناوری های مبتنی بر وب کار کنند، قدرت می داد تا برنامه های قوی و آماده تولید برای پلتفرم های تلفن همراه ایجاد کنند.

مقایسه Native و React Native

برنامه های موبایل Native یا بومی برنامه هایی هستند که به طور خاص برای یک سیستم عامل، مثلا اندروید یا iOS ایجاد شده اند. برای ساختن یک اپلیکیشن بومی در iOS، از زبان توسعه Objective-C/Swift و برای اندروید از Java/Kotlin استفاده می کنیم. پس Native app برنامه ای است که برای استفاده در یک پلت فرم یا دستگاه خاص توسعه یافته است. از آنجایی که برای استفاده در یک دستگاه خاص و سیستم عامل آن ساخته شده است، توانایی استفاده از سخت افزار و نرم افزار خاص دستگاه را دارد.

React Native فریم ورکی است که توسط فیس بوک ایجاد شده است تا یک توسعه نرم و آسان بین پلتفرمی موبایل را امکان پذیر کند. جاوا اسکریپت زبان برنامه نویسی اصلی این فریم ورک است. در توسعه اندروید، viewها با کاتلین یا جاوا نوشته می شوند. در توسعه iOS، از Swift یا Objective-C استفاده شود. با React Native (RN)، می توانید با جاوا اسکریپت و با استفاده از کامپوننت های React فراخوانی کنید. از این رو، توسعه دهنده مانند هر برنامه وب React دیگری، کد را می نویسد، اما خروجی یک برنامه بومی خواهد بود. برنامه‌های آن از لحاظ ظاهر و عملکرئ مانند سایر برنامه‌ها خواهند بود.

مقایسه React و React Native

مقایسه React و React Native
مقایسه React و React Native

React Native نسخه «جدیدتر» React نیست، اگرچه  از آن استفاده می کند.

React (همچنین به عنوان ReactJS شناخته می شود) یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که برای ساختن بخش ظاهری (فرانت اند) یک وب سایت استفاده می شود. مشابه React Native، توسط تیم مهندسی فیس بوک توسعه یافته است.

در صورتی که، React Native – که توسط React پشتیبانی می‌شود – به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد از مجموعه‌ای از مؤلفه‌های رابط کاربری برای کامپایل و راه‌اندازی سریع برنامه‌های iOS و Android استفاده کنند.

هر دو React و React Native از ترکیبی از جاوا اسکریپت و یک زبان نشانه گذاری ویژه، JSX استفاده می کنند. با این حال، سینتکس مورد استفاده برای رندر عناصر در اجزای JSX بین React و React Native متفاوت است. علاوه بر این، React از مقداری HTML و CSS استفاده می کند، در حالی که React Native امکان استفاده از عناصر بومی رابط کاربر تلفن همراه را می دهد.

مزایای React Native

قابلیت استفاده مجدد کد و توسعه سریعتر

توسعه موثر برای چندین پلتفرم به طور همزمان بزرگترین و قوی ترین مزیت React Native است. استفاده از یک پایه کد برای پلتفرم‌های مختلف مزایای دیگری نیز دارد: زمان توسعه و زمان عرضه برنامه شما به بازار سریع تر است، نگهداری آسان‌تر و ارزان‌تر است و فرآیند پیوستن توسعه‌دهندگان جدید به برنامه راحت تر است.

به لطف ویژگی hot reloading «بارگذاری مجدد داغ»، React Native به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا تغییرات کد را در یک پیش‌نمایش زنده، بدون نیاز به ریفرش، مشاهده کنند. این ترفند به ظاهر کوچک در واقع می تواند به طور ملموس فرآیند توسعه را بهبود بخشد زیرا بازخورد بلادرنگ را برای هر چیزی که در کد تغییر داده شده است ارائه می دهد.

استفاده مجدد از کد در React Native
استفاده مجدد از کد در React Native

کارایی

در مقایسه با سایر راه حل های توسعه چند پلتفرمی، مفهوم “پل” React Native را می توان انقلابی دانست. از آنجایی که برنامه‌های این فریم ورک  اجازه استفاده از کدهای نوشته شده بومی را می‌دهند، به اندازه راه‌حل‌های چند پلتفرمی مبتنی بر وب تأخیر ندارند. ادعای رسمی این است که React Native عملکردی «شبیه بومی» ارائه می‌کند، اما لزوماً درست نیست، بهترین راه برای بیان آن این است که تجربه «نزدیک به بومی» را ارائه می‌کند.

صرفه جویی در هزینه

بهره وری هزینه قلب و دلیل اصلی توسعه بین پلتفرمی است. به لطف استفاده مجدد از کد در چندین پلتفرم، معمولاً به تیم کوچکتری برای ارائه پروژه نیاز دارید. برخلاف توسعه بومی که در آن شما به دو تیم جداگانه نیاز دارید تا اساساً به جای یک محصول، دو محصول مشابه عملیاتی را ارائه دهند.

جامعه توسعه دهندگان در حال رشد

React Native یک فریم ورک متن باز است و جامعه آن در حال رشد و گسترش است. ما نمی توانیم مشارکت فیس بوک را فراموش کنیم، زیرا آنها دائماً روی بهبودها و عناصر گسترش فریم ورک کار می کنند. معنی این موضوع برای شما این است که حتی اگر با مشکلی مواجه شوید که هنوز در این فریم ورک حل نشده است، ممکن است افراد زیادی را بیابید که مشتاق کمک به شما هستند، زیرا به ایجاد فریمورک جامع تر و پایدارتر علاقمند هستند.

معایب React Native

یک فناوری نسبتاً جوان

React Native هنوز نسبتاً جدید است و همانطور که قبلاً اشاره کردیم، قطعاً دارای محدودیت‌ها، اشکالات و مشکلاتی است که باید برطرف شوند. برخی از ماژول‌های سفارشی در فریم ورک وجود ندارند، به این معنی که توسعه‌دهندگان ممکن است به زمان بیشتری برای ساختن و ایجاد ماژول‌های جدید خود از ابتدا نیاز داشته باشند.

React Native با طراحی ها و تعاملات پیچیده به خوبی پیش نمی رود

عملکرد React Native زمانی که با طراحی پیچیده UI و انیمیشن های پیچیده مواجه می شود، کم رنگ می شود. این به دلیل مفهوم پل است – همه ماژول های بومی باید با بخش جاوا اسکریپت برنامه ارتباط برقرار کنند، و بسیاری از این تعاملات ممکن است برنامه را به طور قابل توجهی کند کند، و باعث کندی آن شود.

اتکا به فیس بوک

تکیه بر فناوری منبع باز شخص ثالث به خودی خود معایبی دارد. اگر فیس بوک تصمیم بگیرد استفاده از این فناوری را کنار بگذارد، ممکن است باعث شود دیگران نیز از آن عقب نشینی کنند. در حال حاضر، هیچ نشانه ای مبنی بر این تصمیم وجود ندارد.فیس بوک از React Native در برنامه اصلی فیس بوک خود، برنامه Ads Manager، Facebook Analytics و Instagram استفاده می کند. این فریم ورک دائما در حال گسترش است .

با این حال، چیزی که باید به آن توجه داشت این است که فن‌آوری‌های بومی از این نظر در مقایسه با هر راه‌حل بین پلتفرمی، پشتیبانی و سازگاری بیشتری را ارائه می‌دهند.

برنامه هایی که از React Native استفاده می کنند:

Facebook & React Native – پلت فرم رسانه های اجتماعی

لیست شرکت هایی که از React Native استفاده می کنند بدون فیس بوک، خالق آن، ناقص خواهد بود. هدف آنها این بود که تمام لذت های توسعه وب (تعامل سریع، یک تیم برای توسعه محصول) را به موبایل بیاورند. در وبلاگ خود، تیم فیس بوک توضیح داد که چگونه ابتدا تنها یک عنصر را به React Native (برگه رویدادها در برنامه فیس بوک برای iOS) تبدیل کردند و توانستند زمان راه اندازی را دو برابر سریع تر کنند.

جدا از برنامه‌های iOS و اندروید فیسبوک که روی React Native تنظیم شده‌اند، فیس‌بوک Ads Manager خود را از ابتدا با استفاده از این فریم ورک  ساخته است.

برنامه هایی که از React Native استفاده می کنند
برنامه هایی که از React Native استفاده می کنند

Instagram – پلت فرم رسانه های اجتماعی

برنامه های فیس بوک برای iOS و اندروید تنها برنامه هایی نیستند که به React Native متکی هستند. اینستاگرام استفاده از آن را در سال 2016 آغاز کرد و در پست وبلاگ خود نیز بیان کرد که به تیم های خود اجازه انتقال در هر دو سیستم عامل iOS و Android را می دهد. تغییر پلتفرم و انتقال کل برنامه به React Native چالش بزرگی برای توسعه دهندگان اینستاگرام بود. اما اینستاگرام این ریسک را قبول کرد و نتیجه‌ی آن را هم دید. بعد از این تغییر، نگهداری هر دو نسخه‌ی اندروید و iOS این اپلیکیشن بسیار آسان‌تر شد.

Walmart – تجارت الکترونیک

والمارت یک شرکت خرده فروشی چندملیتی آمریکایی است که سوپرمارکت های زنجیره ای را اداره می کند. اپلیکیشن آنها خرید آنلاین، جستجوی محصول، بررسی قیمت در فروشگاه را ارائه می دهد. در حال حاضر، 95 درصد از کدهای استفاده شده در برنامه آنها در React Native نوشته شده است.

Tesla  – یک برنامه همراه

تسلا اطلاعات زیادی درباره دلیل انتخاب React Native فاش نمی کند. این برنامه به عنوان یک دستیار و همراه برای تمام وسایل نقلیه تسلا عمل می کند. این برنامه دستگاه‌های Android و iOS را با خودرو همگام‌سازی می‌کند و امکان کنترل و نظارت بر تقریباً تمام ویژگی‌های تسلا ازجمله شارژر، قفل ها، چراغ ها، یا بوق. را فراهم می‌کند.

Discord

اگر از علاقه مندان بازی‌های رایانه‌ای باشید، احتمالا اسم Discord به گوشتان خورده است. یک شبکه‌ی اجتماعی بزرگ برای چت بین بازیکنان که قابلیت‌های بسیاری متنوعی دارد. نکته‌ی جالبی که درباره Discord باید بدانید این است که نسخه‌ی اندروید و IOS این برنامه 98% کد مشترک دارند و Discord یک نمونه پیاده سازی موفق از React Native به حساب می‌آید.

×

پشتیبانی گروه توسعه دهندگان شهر

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟